MI IS AZ A KVADRÁNS-FOGÁSZAT?

Kvadráns-fogászatnak nevezik, amikor egy negyedben (pl. jobb felső) található összes kezelésre szoruló fogat egyszerre látjuk el.

Ennek az eljárásnak óriási előnye az “egyfogas drill&fill” megközelítéssel szemben, hogy sokkal hatékonyabb, a páciens egy érzéstelenítésben lehet túl a kezelésen. A másik legfontosabb, hogy fogközi tömések esetén sokkal jobb fogközi formák építhetőek. Így a fogközökben nem alakulnak “étel-csapdák”.
Kiindulási állapot. Látszólag nagyjából egészséges fogak, azonban a fogközökben több helyütt szuvasodás alakult ki, melyet röntgenen illetve a fogak átvilágításával diagnosztizáltunk. A képen a kék gumilepedő az úgynevezett kofferdam izolálás, mely biztosítja, hogy a fogak a kezelés közben szárazon tarthatóak legyenek (nyál, vér baktériumok nem szennyezhetik), illetve, hogy a páciens szájába ne kerüljön idegen anyag, ne érezze a használt anyagok ízét… Az üregek tisztaságát mikroszkóp alatt és fényképeken is ellenőrizzük. A kisörlőkkel nem voltam megelégedve… Lásd a következő képen
A kitisztított üregek. Nagyon fontos, hogy a fogakban szuvas részek ne maradjanak. Ezt különböző tisztítási eljárások kombinálásával érjük el (Fúrók, homokfúvó, kémiai fertőtlenítőszerek). Ezt mikroszkóp segítségével végezzük. A nagyítás segít abban, hogy tökéletesen simára polírozott zománcfelszínekhez ragasszuk töméseinket, melyek így évek alatt sem színeződnek el…
A tökéletes fogköz kialakításán múlik a siker. Ha ez az érintkezés nem megfelelő, akkor a fogközben ételcsapda alakul ki. Ennek érdekében nem használunk “körkörös” matricákat, minden falat külön, nagy odafigyeléssel építünk fel.
Ezek a “matricáknak” nevezett fém vagy celluloid csíkocskák szolgálnak öntőformaként. Pótolják a hiányzó falakat a töméskészítés idejére. Segítségükkel tökéletes formájú és szoros érintkezés hozható létre a fogközökben.
Először a könnyebben megoldható töméseket készítjük el. Először a nagyőrlőfogakat, ahol nincs szükség fogközi érintettség. Majd a fogköziek közül az egyszerűbbet. Utolsónak maradt a második kisőrlő fog, melynek mindkét fogközi fala érintett. Ennél a fognál is a falakat külön-külön építjük fel…
Utolsónak hagytam a legkisebb méretű üreget. Ez az üreg annyira kis méretű, hogy mikroszkóp segítsége nélkül nem tudtunk volna ennyi fogszövetet megtartani, és szinte biztosan sérült volna a szomszédos fog fúrás közben. Az üreg annyira kis méretű, hogyha fém matricát használtam volna, nem tudtam volna megnyugtatóan megvilágítani, ezért átlátszó szalagot használtam…
A fogszínű tömőanyagok levegővel érintkező legfelső rétege a levegő jelenléte miatt nem köt meg, “ragadós” marad, ezért az elkészített tömés hamar elszíneződik. Ezt megelőzendő töméseinket egy speciális zselén keresztül is meglámpázzuk, hogy a kötés teljes legyen, a tömés pedig tartósan szép legyen…
Az elkészült tömések. Tökéletes fogközi érintkezések, anatómikus fogformák, simára polírozott felszínek. Sajnos a fénykép előtt elfelejtettem lefújni a fogakról a polírozó gumi szemcséit…

Ha tetszett oszd meg másokkal is!

Legnépszerűbb cikkeink