DENTÁLHIGIÉNIA ÉS FOGKŐELTÁVOLÍTÁS
Egy szakértő fogászat Budapest szívében. Hallgasson ránk, megéri!
A fogkőképződésben rejlő veszélyekre nem lehet elégszer felhívni a figyelmet. Valójában a fogmegtartó kezelések hatalmas hányadára egyáltalán nem is volna szükség, ha mindenki kellő figyelmet fordítana az otthoni fogápolásra, és arról sem feledkezne meg, hogy fogainak és szájhigiéniájának állapotát legföljebb 6 havonta ellenőriztesse.
Nem mindenki hajlamos egyforma mértékben a fogkőképződésre. Sajnos a páciensek egy része számára a fogkő akkor is egy örökké visszatérő probléma marad, ha fogaikat minden étkezés után lelkiismeretesen, legjobb szándékuk és tudásuk szerint tisztítják. A fogkőképződés üteme függ az általános egészségünktől, a nyálunk összetételétől, táplálkozásunktól, és természetesen fogmosási szokásainktól is. A torlódott fogazatot igen nehéz megfelelően tisztán tartani, valamint az íny alatti fogkőhöz sem férünk hozzá otthoni eszközökkel. A fogkő tehát nagy körültekintés mellett is kialakulhat fogainkon.
Miért fontos a fogkő rendszeres eltávolítása?
A szájban felhalmozódott fogkő valójában sokkal több problémának lehet az okozója, mint elsőre gondolnánk. Fogkő (is) állhat a háttérben, ha az alábbiakat tapasztalja:
- Kellemetlen lehelet
- Vörös, duzzadt íny
- Fogmosáskor vérző íny
- Kilazult, mozgatható fogak
A fogkő ráadásul nem csak kellemetlen tüneteket, de azok hátterében álló betegségeket is okozhat:
- Ínygyulladás
- Fogmedergyulladás
- Gócbetegségek
Ezek a problémák állnak a fogak korai elvesztésének hátterében az esetek döntő hányadában. Ha tehát szeretnénk biztosítani fogaink hosszú távú megőrzését, több, mint ajánlatos odafigyelnünk a szájhigiéniánkra, ehhez pedig elkerülhetetlen a megfelelő szakember (fogorvos és/vagy klinikai fogászati higiénikus) bevonása.